Biegunka i wymioty

Kiedy to już biegunka?

 

Jeśli w ciągu 12 godzin pojawią się przynajmniej trzy luźne stolce możemy rozpoznać biegunkę. Jeśli stolce zawierają krew i duże ilości śluzu jest to bardzo niepokojący objaw. Powinno jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Najczęściej biegunki lub/i wymioty pojawiają się po błędach dietetycznych. Nieświeże potrawy mogą zawierać niebezpieczne toksyny i bakterie np. E. coli., które powodują podrażnienie jelita i zatrucie organizmu.

 

Biegunki mogą być wywołane przez wirusy np. rotawirusy czy bakterie np. czerwonkę bakteryjną, dur brzuszny czy salmonellę.

 

Ostra biegunka może pojawić się jako reakcja na stres.

 

Biegunka może towarzyszyć zapaleniu ucha środkowego czy zapaleniu dróg moczowych, zwłaszcza u dzieci.

 

Dość często biegunka pojawia się w trakcie antybiotykoterapii.

 

Biegunka przewlekła może być też objawem choroby np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego czy być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi np. nadczynnością tarczycy.

 

Ostre biegunki i wymioty, bardzo nasilone mogą dość szybko doprowadzić do utraty dużej ilości wody i elektrolitów, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia organizmu, zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej, zaburzeń rytmu serca i niedotlenienia mózgu.

 

Bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości ciepłych płynów małymi łyczkami najlepiej przegotowanej wody, płynów wieloeloktrolitowych czy słabej herbaty. W biegunkach wywołanych zatruciem obowiązuje dieta ścisła aż do czasu ustąpienia biegunki. Warto w czasie choroby i po jej zakończeniu przyjmować bakterie w preparatach zawierające szczepy Lactobacillus.