Jak mogę podnieść niską samoocenę?
Nie bez powodu, ponieważ pewność siebie pozwala zarówno na świadome wyznaczanie kierunków własnego życia, jak też utrzymuje niski poziom kortyzolu czyli hormonu stresu. Osoby pewne siebie mają wysokie nastawienie na zwycięstwo, czują się mocniejsze, są bardziej asertywne, mniej wrażliwe na stres, posiadają większą kontrolę nad sytuacją, a także sprawiają bardziej pozytywne wrażenie na tle innych osób. Umiejętności te są bardzo przydatne podczas wszelkiego rodzaju kontaktów z innymi ludźmi, czy to w sferze relacji osobistych czy zawodowych, chociażby podczas rozmów o pracę, egzaminów, wystąpień publicznych czy rozmów z klientami (Don Moore, Carnegie Mellon University 2009). Mimo tych oczywistych korzyści, nie każdy znajduje w sobie powody do bycia pewnym siebie.
Niska samoocena może wynikać z bardzo różnych przyczyn, a to, czy uda się ją kiedykolwiek podnieść nie zawsze jest jasne. Wiele bowiem zależy od tego, w którym momencie uświadomisz sobie problem.
Ogólnie rzecz biorąc, zawsze warto zacząć działać w celu poprawy samooceny, bo każde działanie kiedyś przynosi skutek, a to, czy odpowiedni, zależy tylko od silnej woli.
Samoocena – Od czego zacząć?
Jeśli zdecydujesz się na wizytę u psychologa, ten najpierw będzie chciał zidentyfikować źródło problemu. To rozsądne i logiczne – jeśli będziecie pracowali nad Twoją samooceną, ale jednocześnie cały czas będziesz pod wpływem czynnika, który ją obniża, to efekty będą początkowo następować powoli. Cały czas trzeba będzie nad sobą pracować, a konkretniej nad sytuacjami i zachowaniami przez które czujesz się gorzej. Nie można jednak tego robić chaotycznie i od czasu do czasu; niezbędny jest plan i konsekwencja w podjętych działaniach. Sposobem zaplanowania takiej pracy jest np. zapisanie się na szkolenie z zakresu zmiany postaw, pewności siebie, asertywności itp. Niska samoocena jest bowiem problemem, który można zdefiniować jako pewien zaprogramowany błąd w Twojej osobowości, przez jaki trudno jest dostrzec pozytywne cechy samego siebie.
Jak wygląda praca nad podniesieniem samooceny
Warto o tym wiedzieć, bo przecież nie ma żadnej skali, która mogłaby przydać się do mierzenia samooceny – nawet najwięksi egocentrycy niekiedy oceniają się krytycznie, a najzagorzalsi krytycy znajdą coś pozytywnego. Nie można więc wyznaczyć żadnej obiektywnej granicy, za którą nagle samoocena zła przechodzi w dobrą. Nie można więc też realizować żadnych ogólnych celów, ponieważ nie są one przystające do rzeczywistości. Wspólnie z psychologiem natomiast ustalicie działania, które należy podejmować, aby podnieść Twoją samoocenę w konkretnych aspektach. Mogą one mieć różny charakter i wymagać odmiennego nakładu pracy w celu przejścia każdego etapu.
Ze skrajności w skrajność
Wiele osób, które udają się na szkolenia ze zmiany postaw i podnoszenia samooceny uważa, że po zakończeniu cyklu spotkań będą całkowicie pogodne, zupełnie odmienione. To nie do końca tak – prawidłowa ocena to nie jest narcyzm, zapatrzenie w siebie i uznanie siebie za alfę i omegę. To raczej zdolność to stanięcia przed lustrem, spojrzenia sobie głęboko w oczy ze świadomością wszystkich zalet, ale i wad charakteru. Celem podnoszenia samooceny jest zrównoważenie wewnętrznego głosu krytycznego, który jest potrzebny jako podstawowy motor samorozwoju, głosem dumy i zadowolenia, który odzywa się tylko wtedy, kiedy faktycznie powinien. I tutaj właśnie tkwi sedno szkolenia – należy nauczyć się, który moment jest okresem triumfu, a który chwilą porażki, bo z pewnością jeszcze z jednym i drugim będziesz musiał zmierzyć się w przyszłości.
Praca nad sobą trwa całe życie
Praca nad samooceną może trwać bardzo długo i samo to nie jest problemem. Sztuką natomiast jest zwrócenie się od razu we właściwą stronę i wybór odpowiedniej techniki kształtowania osobowości oraz robienie tego ze świadomością podejmowanych czynności. Trzeba całą tę pracę wykonać rzetelnie, a ukończenie kursu będzie pierwszym momentem, w którym uświadomisz sobie, że naprawdę coś Ci się udało, że w czymś jesteś dobry i od tej chwili będziesz w stanie samodzielnie dokonać rzetelnej samooceny.