Angina

Odczuwasz ból gardła? Pojawiła się chrypa? Boli przy przełykaniu?

 

Czasami pierwsze objawy anginy to właśnie zachrypnięcie, trudności w połykaniu. Niekiedy infekcja rozpoczyna się złym samopoczuciem czy wysoką gorączką.

 

Najczęstszą przyczyną choroby są wirusy, rzadziej bakterie.

 

Jeśli doszło do zakażenia wirusowego gardła wystarczy leczenie lekami dostępnymi w aptece bez recepty.  Najczęściej stosowany jest paracetamol (np. panadol, Apap, Codipar), kwas acetylosalicylowy (np. polopiryna, aspiryna) czy ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen). Zmniejszą one gorączkę i ból. Można też stosować leki złożone z kilku substancji np. Etopirynę, w skład której wchodzi kofeina działająca pobudzająco. Inne preparaty np. Gripex zawierają pseudoefedrynę- substancję, która zmniejsza obrzęk śluzówek.

 

Wspomagająco można przyjmować drażetki do ssania. Najczęściej przyjmowane Septolete, Strepsils, Tymianek z podbiałem czy Neoangin działają przeciwbólowo i odkażająco na gardło. Działanie ich jest krótko czasowe.

 

Oczywiście należy przyjmować dużo płynów i pozostać w łóżku.

 

Gdy gardło zostanie zakażone przez bakterie infekcja powinna być leczona antybiotykiem. Objawy są zazwyczaj bardziej nasilone i dużo dłużej się utrzymują. Gardło jest zaczerwienione, rozpulchnione, a na migdałkach pojawia się ropny nalot. Chory może gorączkować do 40◦C. Zazwyczaj jest osłabiony. Mogą towarzyszyć mu zlewne poty. Nie zastosowanie odpowiedniego leczenia może spowodować rozprzestrzenienie się choroby na płuca – zapalenie płuc, ucho – zapalenie ucha, serce – zapalenie serca mięśniowego czy gorączka reumatyczna lub mózg – zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu.